Ayın Kelimesi: Acı

Son aylardaki yoğunluğumdan dolayı ayın kelimesi yazısını neredeyse her ay ayın son günü paylaşıyorum. En kısa sürede bunu düzene sokup ayın ilk ya da ikinci Pazartesi akşamı yayınlayacak şekilde hazırlamayı planlıyorum.

Bu ay uzun süredir okumak isteyip de bilinçli bir şekilde ertelediğim bir yazarın kitabını okudum. Bazı yazar ve kitaplar zamanını bekler gibi sürekli erteleniyor. Milan Kundera da benim için öyle bir yazardı. Sonunda “Bilmemek” isimli kitabını okuyarak bu ertelemeye son verdim. Kitap ile ilgili daha detaylı bilgiye kitap ile ilgili blog yazısında değineceğim ama şu kadarını söyleyebilirim: Bir sürgün, acı çekmenin romanı Bilmemek. Bir başka kabuğuna çekilme hikayesini de bu ayın filmi olan “Tepenin Ardı” filminde hissettim. Tepenin ardına kurulmuş bir ailenin öteki tarafta onlara zarar vermek istediğini düşünmelerini anlatır. Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi. Bu iki seçimi bir araya getirdiğimde aklıma gelen kelime Acı oldu. Böylece Ayın Kelimesi olarak Acı kelimesini seçtim. Şiir olarak ise Turgut Uyar’dan Acının Coğrafyası isimli şiirini belirledim.

Ayın Fotoğrafı’nda ise yıllar önce Richmond’da ki Virginia Fine Art müzesinde beni etkileyen kendisine bakan kafa silüetini belirledim. Böylelikle ayın kelimesi için ayın kitabı, ayın filmi, ayın dizeleri ve ayın fotoğrafı belirlenmiş oldu 🙂

Ayın Filmi: Tepenin Ardı 

Ayın Kitabı: Milan Kundera – Bilmemek

Ayın Dizeleri: Turgut Uyar – Acının Coğrafyası

kente kapandık kaldık iki cadde iki alan bir saat
mutsuzluk acıya varana kadar
artık yeminimiz bir tatar gölgesi gibi
öyle bir gölge ki belki çok dardır
kısa vakitlerinde aceleci akşamın

artık öyle açık ki kuşkuya yer yok
acıya hep yer vardır aramızda
dört cepli yeleğim aynı kolaylıkla taşır her şeyi
bozuk paraları da umutsuzluğu da
aynı kolaylıkla tutmuş gibi olurum
güneşin yedi renk ayasını

biliyor musun güçlü dağları görmenin zamanıdır
şimdi bir bağırsan çok iyi biliyorum
ya da üst üste silah atsan
kent tepinir belki bütün kuşlar uçar
belki değil mutlaka
ama
bir tanesi mutlaka kalır.

Ayın Fotoğrafı :

Leave a Comment