Ayın Kelimesi : Görmek

Görmek, en önemli duyularımızdan biri. Hayatımızı daha kolay yaşayabilmeyi, kendimizi geliştirmemiz veya her ne yapmak istiyorsak onu yapmamıza yarayan en önemli şanslarımızdan biri. Ancak bu ayın kelimesi olan görmekten kastım görme duyusunun ötesinde farkına varabilmeyi kasıtlıdır. Öncelikle ayın kitabının neden bende bu düşünceyi tetiklediğinden bahsedeyim. Körlük, hızlı bir şekilde insanların körleşmesini hikaye edinen bir kitap. Ancak finalde görme yetisinin ötesinde insanların görürken kör olma hallerine vurgu yapılır. Karşımızdaki şeyi gözle görüyor olmanın ötesinde bir şeydir Görmek. Ayın filmi olarak seçtiğim Wonder filminde de benzer bir konuşma geçer. Yüzü yaralı olan çocuk kahraman annesine çirkin yüzü nedeniyle okulda kimsenin kendisi ile konuşmadığından dert yanar. Üzgündür. Ancak anne onların zamanla kendisindeki asıl güzelliği göreceğini söyler ki olaylar da anneyi haklı çıkarır. Ayın şiiri ise bana yaşlanıp yaşamın farkına varmış bir insanın farkındalığını hissettiren bir şiir olduğu için Borges’in Anlar şiirini ayın şiiri olarak seçtim. Ayın Resmi olarak ise Bursa’nın Gölyazı Köyü’nden kendi çektiğim bir poz var.

Ayın Kelimesi : Görmek  

Ayın Kelimesi videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Ayın Filmi : Wonder  : 2017 yılı yapımı olan Wonder (Mucize) filmi, dört kişilik bir çekirdek ailenin sıcak yuvasının yüzü izlerle dolu çocuğu Auggie’nin okula gitmesiyle başlayan olayları anlatır. Auggie, bir kromozomdan dolayı hastalıklı doğmuş ve okul çağına gelene kadar defalarca ameliyat geçirmiştir. İlk eğitimini annesinden aldıktan sonra ortaokul için okula gitmesi gerekir. Çocukların bakışı, Auggie’nin okula alışması ve arkadaşlar edinmesi güzel bir anlatımla aktarılır. Filmin ilerleyen sahnelerinde Auggie, öğrencilerdeki algıyı değiştirir; okula bambaşka bir hava gelir. Artık güzelliği görmeye başlar insanlar. Ayın Kelimesi videosunda çirkin görünmeyle ilgili Auggie ile annesinin arasındaki konuşmayı izleyebilirsiniz.

Ayın Kitabı : Jose Saramago – Körlük  :  N obel ödüllü yazar Jose Saramago’nun trafik ışıklarında beklerken bir anda görme yetisini kaybetmesiyle başlayan, anlatımı ve sahiciliğiyle dünya edebiyatında kült bir kitap olan Körlük bu ayın kitabı. Kitap ile ilgili geniş anlatımımı okumak için linkten kitap ile ilgili yazıya erişebilirsiniz. Ayın Kelimesi olan Görmek ve Körlük birbirine zıt anlamları ifade etse de Körlük kitabı Görmek fiilinin gerçek anlamının farkına varmamızı sağlar. Ve bunu da kitaptaki şu ifadelerle belirtir.

” Neden kör olduk, Bilmiyorum, bunun nedeni belki bir gün keşfedilir, Ne düşündüğümü söylememi ister misin, Söyle, Sonradan kör olmadığımızı düşünüyorum, biz zaten kördük, Gören körler mi, Gördüğü halde görmeyen körler.”

Ayın Dizeleri : Jorge Luis Borges – Anlar

Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya,

İkincisinde, daha çok hata yapardım.

Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.

Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar,

Çok az şeyi  ciddiyetle yapardım.

Temizlik sorun bile olmazdı asla.

Daha çok riske girerdim.

Seyahat ederdim daha fazla.

Daha çok güneş doğuşu izler,

Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim.

Görmediğim bir çok yere giderdim.

Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.

Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.

Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben.

Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu.

Farkında mısınız bilmem.

Yaşam budur zaten.

Anlar, sadece anlar.

Siz de anı yaşayın.

Hiçbir yere yanında termometre, su, şemsiye ve paraşüt almadan,

Gitmeyen insanlardandım ben.

Yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım.

Eğer yeniden başlayabilseydim,

İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.

Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.

Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,  Çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer.

Ama işte 85’indeyim ve biliyorum…

Ölüyorum…

Ayın Fotoğrafı : Bursa’da küçük mü küçük bir yarımada olan Güzel bir köy. Şahsiyet dizisini izleyenler bu köye aşinadır. Buraya gittiğimizde kirli rengine rağmen bende manzarasıyla olduğundan daha güzel duygular uyandırmıştı. Aslında o çirkinliğin, kötü rengin ardındaki güzellik celbetmişti beni. Ayın kelimesini Görmek olarak belirleyince ayın fotoğrafı için aklıma gelen ilk fotoğrafo yüzden bu olmuştu.

 

 

Leave a Comment