Ayın Kelimesi : Güneş

Ayın Kelimesi bölümü için yeni bir kelime düşünürken bir önceki ayda ya da içinde olduğumuz ayda okuduğum kitap ve izlediğim filmlerden esinlenerek bir kelime seçiyorum. Ayın Dizelerini ise kelime seçimi sonrası sevdiğim şiirler arasından kelimeyle ilişkisi olan dizeleri seçmeye çalışıyorum. Malum Temmuz ayı. Yılın en sıcak zamanlarından biri. Güneşin bizi en çok ısıttığı, etkisini en çok hissettiğimiz günleri yaşıyoruz. Güneş denilince aklımdaki canlanan ilk fiiller ısıtmak ve aydınlatmak. Bu yazıya konu olan fiil ise Güneş’in aydınlatması. Karanlığı ortadan kaldırıp herşeyi aydınlatması. Aydınlanma, bir nevi umuttur, yaşamdır. Bu ay izlediğim filmin konusu ve okuduğum kitabın farkında olma kavramları bana Güneş’i anımsattı. İzlediğim filmin isminde Güneş olması ve okuduğum kitapta da kahramanın Güneş’in doğmasına yakın aradığını bulması bir nevi huzur bulması ayın kelimesi olarak Güneş kelimesini seçmemin sebebi oldu. Ayın kelimesi ve neden seçtiğimi açıkladıktan sonra şimdi Ayın Filmi, Ayın Kitabı, Ayın Dizeleri ve Ayın Fotoğrafına geçelim: Güneşli Pazartesiler, Stefan Zweig – Olağanüstü Bir Gece, Ahmet Erhan – Kül Altındaki Kor ve geçen seneki bir Budva Fotoğrafı .

Ayrıca bu ayla beraber artık ayın kelimesi için youtubeda bir video da paylaşmayı düşünüyorum. Hazırlarken eğlendim. Sizler için de güzel olur umarım 🙂 Şimdi bu seçimleri niye yaptığıma geçelim.

Ayın Filmi : Güneşli Pazartesiler : Tersaneleri kapatıldığı için işsiz kalan bir grup arkadaşın bu süreçte yaşadıkları zorlukları anlatan bir film. Konusu, oyuncuları ve diyalogları ile bize oldukça yakın olan bir film. Akdeniz ülkesinden olsa gerek dili Türkçe olsa bizim sinemamızın filmi diyebileceğim kadar bize yakın bir film. Sıkı arkadaşların hayata tutunmak için yaptıkları, kimisinin yaşadıkları duruma isyanı, kimisinin ise çatlamaya yakın olan aile ilişkileri anlatılıyor. Oldukça yalın, sahici bir film. Başka bir ülkeye gitme hayali, güzel günlerin, güneşli pazartesilerin geleceğine olan inanç güzel bir hayal olarak inceden inceye işleniyor.

Ayın Kitabı : Stefan Zweig – Olağanüstü Bir Gece  : Toplum içerisinde Burjuva statüsünde olan bir karakterin arayışına karşılık bulması anlatılır. Her şey bir planlanmamış bir hırsızlıkla başlar ve bir gecede vuku bulur.  Zweig’in muhteşem karakter analizleri ve sade anlatımıyla keyifle kısa bir şekilde okunabilecek bir kitap.

Ayın Dizeleri : Ahmet Erhan – Kül Altındaki Kor 

Güneş, daldan dala sıçrayarak yürüyor
Bir neden var mı mutlu olmamam için?
Daha ne kadar yaşadım ki şunun şurasında
Adını biliyor muyum bütün çiçeklerin?

Konuşturmayın beni, dilim sürçüyor
Alışkın değilim sözetmeye sevinçten, mutluluktan
Gideyim artık, kül atında kor gibi
Dursun onlar, dönüp üflerim bazen…

Ayın Fotoğrafı :

Artık bundan sonra ayın kelimesi ile ilgili videoyu da youtube’da yayınlayacağım.

İlk ayın kelimesi videosu

Leave a Comment