Ayın Kelimesi – Kusur

Kitapköşem’de belki de ilk defa olumsuz çağrışım yapabilecek bir kelimeyi Ayın Kelimesi olarak seçtim: Kusur. Aslında Kusur’un olumsuz bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Ancak okuduğum kitap ve izlediğim film aklıma ilk olarak bu kelimeyi getirdi. Öncelikle Ayın Filmi olan Ahlat Ağacı’ndan bahsetmek istiyorum. Genç bir yazarın kitabını bastırma çabası merkezinde baba-oğul ilişkisi, taşra hayatı, atanamayan öğretmen, inanç gibi bir çok konuyu içinde barındıran bir film. Kusur kelimesini bana anımsatan kısmı ise Sinan’ın babası İdris’in Ahlat ağacı’ndan bahsettiğim kısımdı. Ahlat Ağacı  eğri büğrü, dışarıdan kusurlu görünen bir ağaçtır. Ayın Kitabı bölümünde ise okuyunca eksik kalmış, yine bir baba-oğul ilişkisine dayanamadığı için şehre geçmiş ancak hep biraz eksik kalmış, -kusurlu addedilebilecek- bir yaşam yaşar. Yatağa bağlı kalmış ve en sonunda bir başına kalmıştır. Ayın şiirinde ise Ahmed Arif’in dizeleri var. Bu ay içerisinde ölüm yıl dönümüydü. Dizeleri ile anmış olalım. Ayın Fotoğrafı ise geçen sene ki Bursa gezimizden. Evi görünce ne güzel günler geçmiştir burada diye hayale dalmıştım. Ne kadar güzel bir girişi olduğu dikkatimi çekmişti.

Ayın Filmi : Ahlat Ağacı  Nuri Bilge Ceylan filmleri ile tanışmam Bir Zamanlar Anadolu filmiyle oldu. Bu filmden haberdar olmam ise Amerika’da bisiklet ile gezerken sinema binasının duvarında gördüğüm  Once Upon A Time in Anatolian afişi ile olmuştu. Film, görüntüler, diyaloglar, oyunculuklar ve müzikler ile büyük beğenimi kazanmıştı.  Sonrasında ise tüm filmlerini izlemeye çalıştım. Ahlat Ağacı’nın çekimlerini ilk duyduğum günden beri de heyecanla filmi bekledim. Oyuncu seçimleri biraz düşündürse de -şüpheye bak NBC seçimlerinden şüphe duyuyorum :)- filmi izleyince güzel bir film olduğunu görünce hayranlığım daha da arttı. Güncel olaylara, konuşulan konulara en çok değindiği filmiydi diyebilirim. Üç saati aşmasına rağmen hiç sıkılmadan tüm filmi izleyebildim. Tablo olacak güzellikte kareleri olduğunu da ekleyerek sinemalarda gösterimi süren filme gitmeni tavsiye ediyorum 🙂

Ayın Kitabı : Hasan Ali Toptaş – Sonsuzluğa Nokta  Bedran’ın hikayesi. Babasından kaçıp, şoför babasını yalnız bırakıp şehre gelen bir genç Bedran. Hasan Ali Toptaş, bir kaza sonucu  yatağa mahkum kalan Bedran’ın hikayesini zengin dil kullanımı ile bizlere aktarıyor. Kitap ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Ayın Dizeleri :
dayan kitap ile
dayan iş ile
tırnak ile, diş ile
umut ile, sevda ile, düş ile
dayan rüsva etme beni!”

Ahmed Arif

Ayın Fotoğrafı :

Leave a Comment