Ayın kelimesi -Nefes

Kitapkosem.com’da yazarken en çok keyif aldığım kategorilerden biri Ayın Kelimesi. Her ay bir kelime etrafında bazı kelimeleri ve bu kelimelerin anımsattıklarını paylaşmak bu blogu daha kıymetli bir hale getiriyor.  Ayın kelimesi kategorisindeki ilk yazıyı geçen sene yazmış olsam da geçen 12 ayda 4 yazı yazılmış bu kategoride. Üç ay aradan sonra yeniden yazmaya niyetlendiğim Ayın Kelimesi yazılarını 2018’de aksatmadan devam etmeyi de yeni yıla dair ilk temennim olarak buraya not edeyim.

Önceki aylarda Yaşamak, Hayal, Pencere, Yolculuk, Yürümek, Arayış ve An kelimelerini konu edindiğimiz Ayın Kelimesi kategorisinde bu Ayın Kelimesi NEFES.

Etimolojide soluk kelimesi olarak geçen Nefes, hepimizin farkında olmadan ama aralıksız bir biçimde sürdürdüğü en temel yaşam fonksiyonu. Nefes, bir nevi yaşam. Yaşıyor olmanın kanıtıdır. Geçen ay okuduğum kitap, izlediğim film ve başka şeylerden ortaya çıkan kelime hep bir yaşamı, nefes alabilmenin, yaşamda olmanın kıymetini öne sürdüğü için bu ayın kelimesi olarak “Nefes” ‘i seçtim. Nefes ile ilgili olarak seçtiklerim ise şöyle : Ayın Kitabı: Gabriel Garcia Marquez – Kırmızı Pazartesi,  Ayın Filmi : The Life of David Gale – Ölümle Yaşam Arasında,  Ayın Dizeleri: Nazım Hikmet – Yaşamaya Dair, Ayın Resmi – Sarajevo Parkından.

Şimdi neden bunları seçtiğime kısaca değineyim.

Ayın Kitabı: Gabriel Garcia Marquez – Kırmızı Pazartesi : Marquez’in bizzat şahit olduğu bir cinayeti kurguladığı bu güzel kitabında ölecek kişi dışında herkesin olacağını bildiği bir cinayet anlatılır. ” Santiago Nasar, onu öldürecekleri gün, piskoposun geleceği gemiyi karşılamak için sabah saat 5.30’da kalkmıştı. ” başlangıç cümlesiyle daha ilk cümleden kitabın finalini söyleyen Marquez, muhteşem anlatımı ve yalın diliyle bir yaşamın son demlerini anlatır bize. Santiago Nasar’ın son nefeslerini verdiği bölümde ki sahneleme ise müthiştir.

 

Ayın Filmi : The Life of David Gale – Ölümle Yaşam Arasında : İdam cezasına karşı olan bir arkadaş grubunun hazırladığı ve son saniyesine kadar gerçekleri izleyiciden gizleyebilen bu güzel filmde suçsuz yere idam edileceğini söyleyen bir üniversite hocasının son günleri hikaye edilir. Üniversite hocasıyken yaşadıkları sonrasında bir idam mahkumu olan David Gale, kararın gerçekleştirilmesine birkaç gün kala bir muhabire başından geçenleri röportajla anlatır. Kevin Spacey’in usta oyunculuğu ile daha da kaliteleşen bu filmde idam mahkumunun son yemeği, son nefesini hatırlattı. İşte o yüzden bu ayın filmi de Ölümle Yaşam Arasında oldu.

Ayın Dizeleri: Nazım Hikmet – Yaşamaya Dair : Yaşamaya Dair şiiri yaşamın kıymetini anlamayı, nefes alıp verebiliyorken daha, onu ciddiye almaya anlatır bize. İşte o yüzden bu ayın dizeleri de Nazım Hikmet’in bu şiirinden

"Yaşamak şakaya gelmez, 
büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın 
                       bir sincap gibi mesela, 
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden, 
                       yani bütün işin gücün yaşamak olacak. "

Ve son olarak ayın resmi ise Bir Saraybosna gezisinde gördüğüm değişik, parkın içerisinde yarıya kadar gömülü mezar taşlarını barındıran Veliki Park. Tek karede bebeğinden yaşlısına kadar bir çok insan ve arkada mezar taşlarını barındıran bir fotoğraf. Ve yaprakların çeşit çeşit renkleri…

Son olarak Introsuyla beni benden alan Dünyadan Sesler kanalından gördüğüm bu sakin parçayı da Ayın Müziği ismiyle yazarak yazımızı sonlandıralım.

Leave a Comment