Ayın Kelimesi : Sarmaşık

Ayın son günlerine gelmişken ayın kelimesi olarak seçtiğim “Sarmaşık” yazısını da paylaşarak aya gönül rahatlığıyla veda edelim 🙂 Bu ay sarmaşık kelimesini seçmemde ayın kitabı ve ayın filmi etkili oldu. Ayın kitabında da ayın filminde de aşk vardı. Ancak ikisinde de dikkatimi çeken şey aşk’ın sarmal hali. İnsanın hayatını kaplaması ve kaplarken insandan bir şeyler götürmesi. Aslında filmde de kitapta da sevenler kavuşuyordu. Kavuşmanın yanında acı da peydah oluyordu. Bu dikkatimi çekti ve aşk’ın kelime kökeninin sarmaşık olduğunu anımsadım. Nereden duyduğumu tam hatırlamasam da “Sarmaşık’ın (aşk) sarıldığı objeyi zayıflatarak ” büyüdüğünü anlatan bir hikaye dinlemiştim. İzlediğim film ve okuduğum hikayeler de benzeri çağrışımlarda bulununca ayın kelimesi olarak Sarmaşık kelimesini seçtim. Bahsettiğim zayıflama olumsuz gibi anlaşılsa da özünde çok olumlu olduğu notunu da düşerek ayın kitabı, ayın filmi, ayın dizeleri ve ayın resmine geçelim.

Ne zaman Sabahattin Ali okusam kendisine olan sevgim daha da artıyor. Bu ayın kitabı birbirinden güzel öyküler barındıran Yeni Dünya kitabı. Hasanboğuldu öyküsü tam bir sarmaşık. Sarmaşık ve film kelimeleri yanyana gelince aklıma ilk olarak Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmi gelse de ayın filmi aşkı için sevdiği kişiyi kısa süreli zehirleyen ve her iki tarafında buna rıza gösterdiği bir aşkı anlatan Phantom Thread filmi. Ayın Dizeleri ise  Turgut Uyar’ın naif diye yanına yazdığım “Turnam, bir devir çalsak felekten” şiirinden. Son olarak Ayın Resmi ise geçen ekim ayında gittiğim Mostar’daki Sarmaşıklı evlerden.

Ayın Kitabı : Yeni Dünya  Öykü denilince aklıma gelen ilk öykülerden birisi Sabahattin Ali’nin Değirmen öyküsüdür. Oldukça etkileyicidir. Sabahattin Ali’nin Yeni Dünya kitabı da bir çok güzel öyküyü içerisinde barındırır. Kitaba ismini veren Yeni Dünya, giriş öyküsü olan Asfaltlı yol gibi toplumsal öz barındıran öykülerin yanı sıra seven insanların çektiklerini anlatan öyküleri de mevcuttur. Hasanboğuldu işte bu öykülerden bir tanesidir. Aşkın boğduğu bir Hasan vardır. O kadar etkileyici bir öyküdür ki bu filmi çekilmiş; Tuncer Kurtiz’in muhteşem anlatımıyla daha da bilinir olmuştur.   Kitapla ilgili yazıya buradan erişebilirsiniz.

Ayın Filmi : Phantom Thread Düzenli bir şekilde yaşayan ünlü terzinin hayatını alt üst eden aşkını konu edinir. Sakin geçen bir film olmasına rağmen izlenebilecek bol ödüllü bir filmdir.

Ayın Dizeleri : Turgut Uyar ‘ın naif diye yanına yazdığım “Turnam, bir devir çalsak felekten” şiirinden. Bu şiir Bekir efendinin kızına kavuşma isteğini oldukça naif bir şekilde anlatır.

“Aydınlık günlerde, masallarla, yürekten

Kerem Aslısile, Mahmut Elifile, zavallı

Ben ortanca kızıyle Bekir efendi merhumun

Cümle âlem sevdiğiyle, kaygısız ve şen

Turnam, bir devir çalsak felekten… ”

Turgut Uyar – Büyük Saat Kitabı

Ayın Resmi : Fotoğrafı severek takip ettiğim TrakyaBalkan twitter hesabında gördüm. Geçen ekim ayında yürüdüğüm bu köprünün çevresindeki sarmaşıklarla sarılmış duvarları oldukça güzel bir görüntü ortaya koymuş. Umarım bir kez daha bu sokaklarda gezme imkanı bulurum.

Leave a Comment