Ayın Kelimesi : Yağmur

Bazı kelimeler içimizi ısıtır, daha yakın hissederiz kendimize. Mantıklı sebepleri de olması gerekmez. Belki bilinçaltımızdaki bir olay, belki kişiliğimizden kaynaklı bir yakınlık hissederiz o kelimeleri. Yağmur da o kelimelerden biri. Ayın kelimesini düşünürken aklıma  bir nisan yağmuru’nda diye başlayan parça geldi. Çocukken severdim bu parçayı ve okulda müzik derslerinde en çok okuduğum parçalardan birinin adında yağmur vardı. Çiftçi için ekinin yeşermesi, şehirli için hasta etmeyecek anlık hoş bir yağmur olarak görülür Nisan Yağmuru. Belki bunların etkisiyle Nisan ayının kelimesine “Yağmur” olarak karar verdim. Ve sonra hatırladım yıllar önce  “Yazıya başlama noktam olacaksa yazının başlığı ‘YAĞMUR’ olsun isterim.” Cümlesini kurduğumu. Yağmur edebiyat, sinema ve diğer sanat alanları için de bir doğa olayı olmanın çok ötesinde kullanılır. Bu cümleyi yazarken Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filminde ki teypte Neşet Ertaş’ın çaldığı yağmurlu yolculuk sahnesini hatırladım. İnsanı dinginleştiren bir sahneydi. NBC demişken bu günlerde yeni filminin ilk afişi de yayınlandı. Vizyona girse de izlesek J Bu uzun girizgahtan sonra gelelim bu yazının olmazsa olmazlarına.

Ayın Kitabı : Böyle Buyurdu Zerdüşt. Kitap bir yolculuğun, üst insan mertebeye erişmenin amacını taşıyan bir kahramanın yolculuğunu anlatır. Bir çok şeyden beslenir ve bir çok muridini, insanı besler bu yolculukta. Bereketli bir hayattır sürdüğü. İşte bu berekettir bu kitabı bende yağmurla ilişkilendiren.

Ayın Filmi : Bülbülü Öldürmek. Kitap, adını “İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.” alıntısında ki bülbülü öldürmekten alır. Önce kitabı sonrasında filmi izledim. İkisi de bir haksızlığın sonlanması, umudun yeşermesini yalın, güzel bir şekilde anlatan eserler.

Ayın Dizeleri : Bu ay doğrudan yağmurla ilgili olan kısmımız Ayın Dizeleri kısmı oldu. Saf bir Türkçe ile yağmuru bekleyişi anlatan Cahit Külebi dizeleri de bu ayın dizeleri olarak yer alsın yazımızda.

“Artık geçti hüzün taşımanın modası

Getir bize yeşillik, neşe getir.

Sendedir bütün nafakamız

Bil ki bütün ümidimiz sendedir.

 

Yıka taşları toprakları

Şarıl şarıl,

Tarlalar buğday bekler senden, çocuklar ekmek.

Dünyanın da yüzü yıkanmak gerek,

Yağ hay mübarek.”

Cahit KÜLEBİ

Ayın Resmi :

DCF 1.0

Leave a Comment