Ayın Kelimesi : Yaşamak

Kimileri doğar, büyür ve ölür. Kimisi için bu süreç zamandan bağımsız uzun ve kıymetlidir. Kimisi için ise 24 saatlik günlerden oluşan, birbirinin tekrarı olan yıllar silsilesidir, yaşamak. Yaşamak güzel kelime zannımca. Bu kelimeyi bana güzel gelen başka bir kelime ile ilişkili bir şekilde anlatmak istiyorum: Anlamlandırmak. Zamandan bağımsız uzun ve kıymetli dememde ki maksat günleri, yılları anlamlandırabilme kabiliyetidir. Yaşamak bir şeyler ifade ediyorsa anlamlıdır geçen süre. Bu kelimeyi seçmemin vesilesi ayın kitabı olarak da bahsedeceğim Cahit Zarifoğlu’nun Yaşamak kitabıdır. Cahit Zarifoğlu’nun şiirlerinden biliriz biraz. “Halk aşksızsa sokaklar banka dükkanlarıyla doludur”, ” Ne çok acı var” gibi cümleleri ile bildiğim Zarifoğlu’nun hayatını nasıl anlamlandırdığına tanık oldum bu kitap sayesinde.

Uzun bir zamandan sonra bu blogu en çok anlamlı kılan bölümlerden biri olan Ayın Kelimesi’ni yazamıyordum. Bu vesileyle sözü de daha fazla uzatma’dan Ayın Kelimesi : Yaşamak için seçtiğim ayın kelimesi, ayın filmi, ayın dizeleri, ayın resmi’ne geçeyim.

Ayın Kitabı     :  Cahit Zarifoğlu – Yaşamak  Neden bu kitabın ayın kitabı olduğuna yukarıda değinmiştim. Güzel kitap, narin kitap ve ” yaşamak ne zor kalbi olana  ” dedirten bir kitap. Kitapla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız!

Ayın Filmi       :  A Man Called Ove  : Kalbi eksik kalmış bir ihtiyarın huysuzlukları, etrafıyla kavgaları ve yaşamla inatlaşmasını anlatır film. Ama asıl anlatılanlar bunlardan sonra gelir. Huzursuzlukların sonucunda ortaya çıkan huzur, iyiliğin safiyane anlatımını görebilirsiniz bu filmde.

Ayın Dizeleri : Yaşamak üzerine bir çok dize bir çok kıta ve şiiri seçebilirdim ama İsmet Özel’in Sevgilim Hayat şiirindeki bu dizeleri daha çok hoşuma gitti.

“ben öyle bilirim ki yaşamak
berrak bir gökte çocuklar aşkına savaşmaktır.”

İsmet Özel- Sevgilim Hayat

Ayın Resmi :  Şubat ayında Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğraf sergisi vardı. Bir çocuğun babasını fotoğrafladığı muhteşem karelerdi. Bu fotoğrafı seçmemde ki sebep bende uyandırdığı düşünceler. Yaşamak o pencerenin dışındadır. Ve yaşayabilenler o pencerenin ardına geçenlerdir. Bakışlar bir yaşamı gözler gibi bakıyor dışarı ve kim bilir pencerenin hemen dışındadır yaşam. Filmlerini beğendiğim NBC’nin fotoğraflarını da bu kadar çok seveceğimi düşünmezdim. Diğer fotoğraflarını da internetten bulabilirsiniz.

ayinfotografi-yasamak

Leave a Comment