Esra Erman – Kaf Dağı Caddesi

Kaf Dağı Caddesi, Esra Erman’ın ilk kitabı. On dokuz öyküden oluşan kitap oldukça zengin bir hikaye dünyasına sahip. Bu zengin hikaye dünyasına ve on dokuz öykünün çoğuna önceden aşina olmama rağmen bunu bir kitapta bir bütün olarak görmek oldukça güzel. Esra Erman öyküsü denince aklıma gelen ilk şeyler dil kullanımı ve kısa cümlelerle sağlanan anlatım akıcılığı. Kitapta dikkat çeken bir diğer konu ise hikayelerin konuları. Hikaye konuları oldukça zengin, farklı ütopyalardan birbirinden oldukça uzak olay ve durumlardan seçiliyor. Evrenin bambaşka yerleri mekan, olur olmadık yaşantılar öykünün konusu olabiliyor. Ayrıca seçilen konu ile ilgili kullanılan ifade ve dikkat çekilen durumlar da yazarın öykülerini yazarken oldukça çalışkan olduğunu gösteriyor.

Esra Erman’ın dili kullanması oldukça başarılı. Kendisinin yazılarında dikkatimi ilk çeken etkenlerden birisi kısa cümleleriyle ördüğü anlatım. Kısa cümleleri ile ördüğü anlatım, akıp giden güneşin doğuşunu izler gibi yalın ve olağan bir şeymiş gibi akıcılığa katkı sağlıyor. Bu oldukça dikkatimi çekmiş olmalı ki dÜnya miraSı öyküsünün başına “kısa cümlelerin yazarı” notunu yazmışım 🙂

Hikayelerin mekan, konuları çok farklı olabilse de dikkatimi çeken bir nokta hikaye sonlarındaki öykünün parçalarını birleştirmesi. Hikaye sonları bir polisiye kitabın sonu gibi parçaları biraraya getirip resmi önümüze sunuyor. Ancak bazı sonlarda yazar okuyucuya bir mesaj iletiyor gibi hissettim. Bir kaç öyküde “bu öykü şunu öğretiyor” tarzı bir düşünceye kapıldım.

Kitabın arka kapak yazısını da buraya ekleyerek alıntılara geçelim 🙂

Arka kapak yazısı :

” Dünyada başlayan bir hikâye kim bilir nerede biter. Muhayyile sınır tanımaz elbet, haricen bir de dili kullanma becerisi işin içine girdiği zaman, “olmayacaklar, olur” olur. İlk bakışta Esra Erman öyküleri fantastik bir dünyanın içinde dolaşan karakterlerin başına gelen tuhaf olaylar gibi görünüyor. Biraz daha dikkat kesilince, bu fantastik dünyanın bizim dünyamıza benzediğini farkediyoruz. Bilimkurgu öyküleri diyebilir miyiz bu öykülere? Fantastik dedik az önce ama fantastik öyküler var diye değil. Bir ilk öykü kitabı olduğu kesin. Tuhaf öyküler olduğu zaten muhakkak. ”

“Gidecek bir yeriniz yoksa yol neye yarar ?”

” Onu korumak isterken yaraladım ben, severken yaptım, hayatını parçaladım,  azabımın yarım kalmasını istemem. ”

” Güç, insanı zayıflatırdı. ”

” Aşk, akıl işi değildir. Aşkı akılda arama. “

Leave a Comment