Haftanın Konusu : Yürümek

Bu haftanın konusu : Yürümek. Karpuz kabuğundan gemiler yapmak Ahmet Uluçay’ın ilk uzun metrajlı filmi. Kamera’ya yönetmenliğe merak salmış arkadaşların hikayesi. Tam bir Anadolu filmi. Samimi iki arkadaş, sevdasını daha fazla kalbinde taşıyamayıp kendisinden büyük bir kıza mektupla haykıran bir aşık ve buna içten içe sevinen o büyük kız. Çok mu güzel film belki değil ama köt bir film olmadığı aşikar. Filmi benim için kıymetli kılan ise yukarıda söylediğim gibi Anadolu’yu küçük bir açıdan da bize göstermesi. Bunu sade bir şekilde, bakın Anadolu bu demeden, yapması güzel.

Film :  Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

 

El Greco’ya Mektuplar kitabı Nikas Kazancakis’in otobiygrafik bir romanı. Yalın bir dille bir ömür hikaye ediliyor. Girit de başlayıp yine Yunanistan son bulan bir roman. Bir nevi sonuca ulaşamamış bir Simyacı. Kitap ile ilgili blogdaki yazı şuradadır:  Nikos Kazancakis – El Greco’ya Mektuplar

 

Resim olarak ise bunu seçmeme sebep olan şey televizyon ile kitap arasındaki farkı tek karede muazzam şekilde anlatmasıdır. Kitap okumayan birisine bişey diyemem ama akşamlarını televizyon karşısında geçiren aileleri eleştirmek haklı ve yapılması gereken bir şey. Televizyonun rahatlığı ve düşünmeye düşmanlığı karşısında kitabın tatlı çabası, emeği ve düşünmeye sevki bu resimle net bir şekilde ortaya konulmuş. Bu sebeple bu ayın resmi olarak da bunu seçtim.

hayatguzeldir

Yürümek bu film, kitap ve resmin bir ortak yanı..Benzerlki nedenleri ise hepimizde gizli.

Leave a Comment