Mustafa Kutlu – Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir hikaye kitabı hayatın yalın ,’sıradan’ , günlük yaşamlarını ele alıyor. Kitap 21 hikayeden oluşuyor. Simitçi çocuğu, metrodaki helvacı çocuğu, taşradan gelmiş çekingen öğrenciyi ve yanlış suçlamayla hapiste yatan genci.  Anlatım da hikayelerin konusu kadar sade. Diğer hikaye kitapalrındaki gibi yine kısa cümleler kullanılıyor. Bu metnin akıcılığını arttıran bir etkiye sahip. Hikayeler modern hikaye severleri için sade gelebilir. Başta öyle bir intibaya kapılsam da okumdukça daha bir sevdim kitabı. Tavsiye edilir J Ayrıca Mustafa Kutlu Bey’in bakış açısını bu kitap ile yakaladım diyebilirim. Hikayeler hep güzel bitmekte. Sadece Kötü Bülbül belki bunun dışında tutulabilir. Hayat Güzeldir.

 

Hayat Güzeldir : Kitaba adını veren bu hikaye uçurumdan uçarak kaza yapan bir adamın hayatın güzelliklerini farketmesini konu edinir. Bu güzelliği bir gelinciğin varlığıyla vucudunda resmeder. Kazayı atlatınca “hayat ne kadar güzel. Ama bizim gözümüz kör, kulağımız sağır. “ der. Ve bunu yaşar.

 

Kötü Bülbül : Sarhoş bir blbülün gülden intikamını almasıdır. İki bülbül gülleri alıp göğe doğru yükselerek kaybolurlar. Burada bülbül güle ulaşmıştır. Ama gül ölmüştür.

Caney : Bir yolcu taşıma aracındaki bir helvacı çocuğun hikayesini anlatır. “ İnsanlarımız kanaat denilen şeyi biliyor, her vesile ile hatırlamak istiyor. Her an iyilik ve adalet için fedakarlığa hazır. Ama karşılarında şu küçük adam kadar olsun içten ve dürüst makamlar, insanlar, sözler olsun istiyor ”

Her kuşun bir Dalı Var : Naif ve Güzel bir hikaye. Bir ustanın çırağına dükkanının devredip kızını vermesini anlatır.

Rüzgarın Oğlu :  Bir simitçinin koşucu olma yolundaki hikayesini anlatır.

Döne döne : Mahallenin önde gelenlerinin yardıma muhtaç bir aileye yardımı ve bu yardımı yapmaktan duyduğu memnuniyeti konu edinir.

Karpuz : Eve ‘karpuz’ getiren bir çocuğun hikayesini anlatır.

“ Müşteri gelir, düşünce gider. ” “  Bizde “dahi” yoktur. Herkes işini yapar. İşini iyi yapmak ahlak gereğidir.  ”  “ İyi adam, ama  içince sapıtıyor. ”

Son iki Yaz : Şehir hayatını bir anda bırakıp ömrünün son iki senesini köyde doğayla geçiren birisinin mutlu ölümünü anlatır.

Allah Bes : Kitabın son hikayesi. Parası , aile hayatı dağılmakta olan birisinin okul arkadaşıyla rastlaşması ve dipteyken düzlüğe çıkmasını konu edinir.

 

“ – Yahu baba, eller her geçen gün büyüyor, biz küçülüyoruz. Oldu mu yani. Babası acıyla gülümsedi.

  • Oldu, oldu. Küçük güzeldir.
  • Hıh! Küçük güzelmiş. Ne yani, laf mı bu şimdi.
  • Sen bırak dükkanı, bir şey soracağım.
  • Laleler açmış, gördün mü ?
  • Ne lalesi ya ! ” s.21

“ Eski adamlar böyle idi, hiçbir şeyi atmaz; bir gün lazım olur diye saklarlardı. ” s. 24

“ Beklemek ne kadar zor.  ” s. 31

“ Zaten hayat bir andır. “  s.49

Leave a Comment