Nikola Tesla Kendini Anlatıyor

1856 yılında doğup 1943 yılında vefat eden Tesla bu uzun ömrünce bir çok icat yapmış, yaptıkları halen kullanılan bir Elektrik Mühendisi. Yaşadığı çağda ve günümüze kadar olan süreçte bilim ve teknoloji dünyasına yön verecek bir çok icat yapmıştır. Her zaman mühendis olmayı isteyen Tesla’nın babası oğlunun papaz olmasını istiyordu. Ancak Tesla ölümcül bir hastalığa yakalanmışken babasına Mühendislik okumama izin verirsen çok daha iyi olurum demesi üzerine babası oğlunun Mühendisli okumasına izin vermiştir.

İki büyük mucit olan Nikola Tesla ve Edison arasında bir “Amerikan Şakası” yüzünden ömür boyu süren bir kırgınlık olmuştur. Edison Tesla’ya bir projeyi yapması karşılığında ona 50.000 dolar vereceğini söyler ancak Tesla projeyi bitirdiğinde “Amerika Şakası ” yaptığını söyleyerek ücreti ödemez ve sonrasında bir rekabet başlar. Edison öleceği zaman Tesla’yla barışmak için onu çağırır ancak Tesla boş laflara vakit ayıramam diyerek yanına gitmez.

Tesla,  yaptığı icatları barış için yaptığını ve bu icatların endustriyel ve ticari devrim düşüncelerinden çok mümkün kılacağı bir çok başarının insancıl sonuçlarına yoğunlaştığını ifade ediyor.  Atom bombasının patlamasından çok önce şöyle demiştir: “ Eğer atomların enerjisini serbest bırakabilseydik ya da yerküre üzerindeki herhangi bir noktada ucuz ve sınırsız elektrik üretmenin bir yolunu bulabilseydik, bu başarımız bir lütuf olmaktan öte, sonunda gücün nefretlik rejiminin tahta çıkarılmasıyla sonuçlanacak olan anlaşmazlık ve anarşiyi ortaya çıkararak, insanlığı büyük bir felaketin eşiğine getirirdi ”. Amacını ise şu satırlarla ifade ediyor :  “ Şu anda en çok istediğimiz şey, dünyadaki tüm bireyler ve topluluklar arasında yakın temas, birbirimizi daha iyi anlama ve dünyayı her zaman ilkel çağların barbarlığına ve kavgaya sürükleyen ulusal egoizm ve gururun ulu ideallerine bağlı olan fanatikliğin ortadan kalkmasıdır. Dünya üzerindeki hiçbir birlik veya hareket böyle bir felaketi önleyemeyecek. Bunlar sadece güçsüzü, güçlünün merhametine bırakan yeniliklerdi. ”

Nobel ödülünü reddetmiş tek bilim(fizik) adamı olan Tesla İkinci Dünya Savaşı sırasında öldüğünde kasasına askeri yöneticiler el koymuş hükümet çalışmalarını almıştır.

Tesla yaşadığı zorluklara, hastalık ve problemlere karşı bu başarıları elde etmesinin yüce bir gücün olduğunu anlatıyor. Üstelik kitapta bunu defalarca söylüyor.

Elektriğin kablosuz taşınabilmesi, Tesla Telsiz Sistemi ve büyütücü verici gibi buluşları ve bunu kanıtlamaları O’nun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar.

 

“ Ham bir fikrin olduğu şekliyle pratiğe dökülmesi genellikle yapılan bir şeydir ve kanaatimce bu enerji, zaman ve para kaybından başka bir işe yaramaz.  ”

Çok okuduğu için şikayetçi olan babasının mumları odasından aldığından bahsederken “ Gizlice okuduğumu anladığından mumları saklardı. Gözlerimi bozmamı istemiyordu. Ancak ben mum yağı ürettim.  ” şeklinde küçüklükten gelme mucitliğini anlatır.

“ Niagara Şelalesi’yle ilgili bir metin beni çok etkilemişti. Şelalenin çalıştırabileceği kadar büyük bir çark yaptığımı hayal ettim. Amcama, günün birinde Amerika’ya giderek bu hayalimi gerçekleştireceğimi daha o zaman söylemiştim. Bu hayalim otuz sene sonra gerçekleşti ve ben zihnin anlaşılmaz gizemleri karşısında bir kez daha hayrete düştüm.  ”

“ İçgüdü bilgiyi aşan bir şeydir.  ”

“ Yaşadığım olayları gözden geçirdikçe kaderlerimizi şekillendiren etkilerin ne kadar ince ve algılanması güç olduğunu fark ediyordum. ”

“ Gerçek ödüller, hiçbir zaman yapılan iş ve gösterilen fedakarlıklarla doğru orantılı değildir.  ”

“ Hepimizin, kendi ferahlığını yönetmek ve garanti altına almak için bir ideali olmalı. ”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir