Yaşar Kemal – Yılanı Öldürseler

Yılanı Öldürsünler kitabı Yaşar Kemal’in okuduğum ilk kitabı. Yakın zamanda vefat eden kendisinin bir kitabını okumayı uzun zamandır istiyordum. Büyük çoğunluk tarafından takdir edilen kitapları bir çok dillere çevrilmiş bir yazar. Yalın ve akıcı bir anlatıma sahip yazar kurguda yaptığı ani değişimlerle okuyucunun dikkatini her an çekebiliyor. Çukurova ve doğayı çokça kullandığı yazılıp söylenen yazar bu kitabında da doğayı ve Çukurova’yı çokça anlatmaktadır. Hatta kitabın kahramanı Hasan için dünyayı bir kaçış noktası, bir sığınak olarak betimler.

 

Hasan kitabın ana karakteridir. Annesi Esme çok güzel bir kadındır. Hasan’ın babası Halil Esme’yi zorla kaçırmış ve nikahına aldırmıştır. Esme’nin sevdiği ve Esme’yi seven eşkiya Abbas bir gün sofradayken Halil’i vurur ve Esme’yi kaçırır ama uzaklaşmadan kendisi öldürülüp Esme’de eve getirilir. Halil’in annesi ve kardeşleri Esme’yi Halil’in katili sayar. Bu cinayeti kan Davası’na dönüştürürler ancak Esme’yi kimse öldürmez. Bunun için Hasan’ın üzerine giderler. Annesini öldürmesini söylerler ancak Hasan annesini korur. Ninesi ve halk Halil’in hortlak olarak dolaştığını intikamının alınmasını istediğini söyleyerek Esme’yi öldürmesini söyler. Annesinin namusuna iftira ederek Hasan’ın annesini öldürmesini söylerler. Ancak Hasan öldürmez. 9 yaşlarındayken bu konuşmalardan uzaklaşmak için gittiği kayalıklarda babasını yılan halinde arkasında bir sürü yılana çobanlık ettiğini görür. Babası intikamımı al kanımı temizle yoksa hep böyle kalıcam Yılanı Öldür Yılanı Öldür der. Kitap ismini buradan alır. Ve bir gün annesi tandır’ın başındayken elindeki silah ateş alır sonrasında da Hasan ateş etmeye devam eder ve Esme tandır ateşi içerisine düşüp yanmaya başlar. Sonrasında hapse düşer. Kitapda hapiste tanıştığı biri tarafından anlatılmaktadır.

Hasan annesini hep savunmuşken sonunda baskıya dayanamayıp annesini öldürür. Dokuz yaşındaki bir çocuğun nasıl katil hale gelebileceği, o aşamadaki ruh hali Yaşar Kemal tarafından anlatılmıştır. Bunu yaparken kurulan olay örgüsü merak uyandırmaktadır.   İnsanlardan kaçışı doğa’yı kendine bir sığınak haline getirmezi, çıkmazları sade bir dille anlatılıyor. Başta annenin öldürüleceği belli gibiyken sonrasında annenin yaşayacağı hissi veriliyor. Ancak son sayfalarda ani bir şekilde anne Hasan tarafından öldürülüyor.

 

Belki benim beklentim fazla olduğu için güzel olmasına rağmen beklentimi karşılamayan bir kitap. Ama genel itibariyle güzel bir kitap. Özellikle Esme’nin çok güzel olmasını aynı ifadelerle tekrarlaması dikkatimi çekti.

 

Ayrıca küçük bir not düşürmek istiyorum : Roman güzel bir cümleyle başlıyor : “ Babası öldürüldüğünde Hasan ya altısında, ya yedisindeydi.  ”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir