Ayın Kelimesi : Bahar

Önceki aylarda Yaşamak, Hayal, Pencere, Yolculuk, Yürümek, Arayış, An ve Nefes kelimelerini konu edindiğimiz Ayın Kelimesi kategorisinde bu Ayın Kelimesi BAHAR.

Kısa bir süre önce memlekete gittiğimde baharla doğanın yeniden doğuşuna şahitlik ettiğimi hissettim. İstanbul’da tarım ve yeşil alanın azlığından dolayı artık neredeyse sadece hava durumu ve takvimler sayesinde hangi mevsimde olduğumuzun farkına varabiliyoruz. Oysa mevsimlerin değişiminin en güzel halini doğada görebiliyoruz. Köyde bahçedeki ağaçları, ekilmiş buğday ve arpanın yeşilliğini görünce biraz daha hayran oldum Bahar’a, baharın kendisiyle beraber getirdiklerine. Mart ayının kelimesini Bahar olarak belirledikten sonra kelimenin etimolojik kökenini biraz araştırdım. Farsçadan bize geçtiği belirtilen kelimenin hoş kokulu bitki anlamının olmasının yanında etkileyici bir anlamı da “çölde yağmurdan sonra açan bitkilerin genel adı” olarak belirtilmiş.

Bu girizgahtan sonra Bahar için seçtiğim ayın kitabı, ayın filmi, ayın dizeleri, ayın fotoğrafı ve son olarak bir bahar parçasıyla yazımızı noktalayalım.

Ayın Kitabı : Şeker Portakalı  Şeker Portakalı kitabı, bir çocuğun masum, yaramaz ve yoksul yaşamını konu ediniyor. Zorluklar içerisinde kendisine baharı yaşatan Portekizle arkadaşlığı yaşama bakışını değiştiriyor. Her şey daha güzel oluyor onunla. Şeker Portakalı ağacı ve kendisinden çok büyük bu arkadaşı sayesinde hayatla bağı daha da güçleniyor. Uzun süredir görüp de okumadığım bu kitabı üç kardeş beraber okuduğumuz ilk kitap olması yönüyle de ayrı bir özelliği olmuş oldu 🙂

Ayın Filmi :  İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… Ve İlkbahar (Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (2003)) Bu Asya sineması filminde bir usta ile çırağın yaşamlarına tanık oluyoruz. İlkbahar ile başlayıp ilkbahar ile filmde karakterlerin farklı yaşlarında beş mevsimde başından geçenleri sahneliyor. Bir gölün ortasına kurulu evleri ile mükemmel bir görsel seyir keyfi sunuyor. Baharda ustanın yanında öğrenmeye başlayan öğrenci diğer mevsimlerde başından geçenleri atlatarak yine bir ilkbahar mevsiminde kendisini bularak teskin olur. Bahar yeniden başlama fırsatıdır. Bir dipnot olarak belirtmeliyim ki yavaş ilerleyen ve az diyaloglu filmleri sevmiyorsanız film tavsiyesi değildir 🙂

Ayın Dizeleri : Ziya Osman Saba – Baharı Beklerken Yazılmış Şiir Ziya Osman Saba şiirlerini daha önce okumamıştım. Biraz araştırınca çok yalın ve güzel şiirleri olduğunu gördüm. Ayın dizeleri de Baharı Beklerken Yazılmış Şiir dizelerinden :

“Bu bahar güleceğiz en içten bir sevinçle,
 Bir melek ordan bize uzatacak elini.
 Beni bırakma kalbim, kalbim sen bana söyle.
 Ümitlerin en güzelini!..”

Ziya Osman Saba – Baharı Beklerken Yazılmış Şiir

Ayın Fotoğrafı ise yaklaşık iki sene önce bir arkadaşı ziyaret etmek için gittiğim Sakarya’dan. Yemyeşil bir hale bürünen ormanın içerisinde rengarenk beliren çiçek ve arı karesi.

DSC_0020.JPG

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir