Ayın Kelimesi: Bahçe

Temmuz ayıyla beraber ayın kelimesi yazılarını youtubeda da bideo halinde yayınlıyorum. Temmuz ayında ayın kelimesi: Güneş için ilk videoyu hazırlayıp youtubeda yayınlamıştım. Bu kategorinin yazılarının en çok yazmayı sevdiğim kategori olduğunu önceki yazılarda ifade etmiştim. Ayın kelimesi için video hazırlamak da en az bu yazıyı yazmak kadar keyif verdi bana. Montaj yapmak, eser seslendirmek benim için de güzel bir deneyim oldu. Bir süredir buradaki ayın kelimesi yazılarını düzenli olarak yazmaya başladım. Umarım ayın kelimesi videolarını da aynı şekilde devam ettirebilirim.

Bu ayın kelimesi videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz 🙂

 

Bu girizgahtan sonra şimdi Ayın kelimesine ve bu ay niye bu kelimeyi seçtiğime geçelim. Aslında bir kaç farklı kelime aklımda vardı. Ta ki ayın fotoğrafındaki fotoğrafı görene kadar. Fotoğraf arşivine bakıyordum ve karşıma Richmond’da çektiğim aşağıdaki fotoğraf geldi. Fotoğrafın bende ki ilk çağrışımı kaynağı görünmeyen ancak etrafında renk renk ağaçlar, nehirde kayalıklar, insanlar ve elinde sörf tahtalarıyla insanlar vardı. Bu fotoğraf bana “bahçe” kelimesini anımsattı. Bir kaç gün önce izleyip de ayın filmi olmasına karar verdiğim Good Will Hunting filmi de bu kelime için uygundu. Üstelik ayın kitabının isminde de Bahçe geçiyordu. Ve bahçe kitabın önemli sahnelerinden biriydi.

Bahçe kelimesi ben de yeşermeye, bütünlük ve bir şeylerin üretildiği yer, bir başlangıcın kaynağı gibi bir anlam ortaya çıkarıyor. Bunu düşünürken yakınımda olan Turgut Uyar’ın Büyük Saat şiir kitabına göz gezdirdim. Turgut Uyar, bu ayda doğmuş ve yine bu ayda vefat etmişti. Bir Gün Sabah Sabah şiiri gözüme çarptı. Daha önce de bu şiiri kendimce bir başlama şiiri gibi yorumlardım. O yüzden ayın şiiri olarak da Turgut Uyar’ın Bir Gün Sabah Sabah şiirini belirledim.  Şimdi bunlara kısaca değinelim.

Ayın Filmi : Good Will Hunting   Oldukça zor problemleri çözebilmesiyle üniversite hocası tarafından farkedilen ve sonrasında bu üst düzey zekasının heba olmamasını düşünen hocaları tarafından uzmanlara yönlendirilen bir gencin hikayesi anlatılır. Matt Doman’ın canlandırdığı bu genç görüştüğü uzmanlarla anlaşamaz ve seanslar devam etmez. En son üniversite hocası eski bir arkadaşı olan Robin Williams’ın canlandırdığı Sean hocanın yanına götürür. İlk seansları zor geçmiştir.  Sean’ın ofisindeki bir resimle ilgili Will’in söyledikleri oldukça serttir. Bir sonraki seansta Sean Will’i bahçeye götürür ve orada videoda göreceğiniz o etkili konuşmasını yapar. Bu şekilde Will’in istediklerini öğrenme süreci başlamış olur.

Ayın Kitabı : Güray Süngü – Kış Bahçesi  : Kış Bahçesi iki ayrı hayatın farklı düzlemlerde anlatıldığı akıcı bir roman. Bir taraftan bir yazarın hikayesi, diğer yandan ellili yaşlarında çocukluk arkadaşlarını bulmak için yıllar sonra İstanbul’a gelen bir kahraman. Kış bahçesi ismi ise yazarın takip ettiği kızın eski arkadaşıyla ayrıldığı bahçe. Ellili yaşlarında yeniden bir arayış için İstanbul’a gelen adamın hikayesi ise bize meyve vermeyen ve kurumaya başlamış ağaçlarla dolu bir bahçeyi anımsatır.

Ayın Şiiri : Turgut Uyar- Bir Gün Sabah Sabah

Ayın Fotoğrafı : Richmond – James Nehri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir