Ayın Kelimesi: Yolcu

Bir kaç defadır ayın kelimesi olarak belirlediğim ilk kelimeyi daha önce ayın kelimesi olarak yazdığımı farkediyorum. Mayısta da aynı durumu yaşadım. Ayın kelimesi olarak yolculuk kelimesini yazma düşüncem varken daha sonra Yolculuk kelimesini daha önce ayın kelimesi olarak yazdığımı farkettim. Seçtiklerimi düşününce yolculuğa konu olanın aslında yolcu olduğunu düşündüm. Seçtiğim kitap doğrudan yolcu ile ilgiliydi. İzlediğim filmde bir yolcunun değişiminden bahsediyordu. Bu sebeple Ayın kelimesi olarak Yolcu kelimesini seçtim.

Yolcu, kelime anlamı olarak yolculuk eden, yolculuğa çıkmış kimse anlamlarına gelmektedir. Kısaca, yolda olma hali… Kimi zaman kısa süren; kimi zaman bir ömre yayılan bir yolda bulunma hali.  Bir nevi seyahat; var olan hale karşı bir şeyleri değiştirme, daha iyi yapma isteği. Seyahat kelimesinin köken olarak Fransızcada çalışmadan türediğini öğrenince anladım ki yolcu olmak aynı zamanda bir çaba, bir çalışma şeklidir.  

Bu ayın filmi: Green Book. Film, Hollywood klişesine dönüşen siyahi insanları anlamayı, bir yolculuk boyunca işlemektedir. Siyahi bir sanatçının turne yolculuğunda şoförlüğünü yapan beyaz adamın değişimini yolculuk boyunca izleriz.. Yolculuk, siyahi birilerinin su içtiği için bardağı çöpe atan beyaz adamı, siyahi birini yılbaşı kutlamalarına davet edecek kadar değiştirir. Yolcu kelimesi için seçtiğim Ayın Kitabı ise Hermenn Hesse’in Knulp kitabı. Knulp’da kahramanımızın bir aşk neticesinde başlayıp bir ömür devam eden yolda olma hali anlatılır. Etrafı tarafından sevilen, saygı gören Knulp’un bir çocukluk aşkından dolayı başlayıp bir ömre yayılan yolculukları ve yolculuğun sonunda başladığı noktaya gelmesi anlatılır. Yolcu kelimesi için seçtiğim dizeler ise Ataol Behramoğlu’nun Bir Yolculuktu şiirinin dizeleri.  Bu şiir ben de yolculuğun neticesindeki bir kavuşma isteğini uyandırıyor. Son olarak Ayın fotoğrafı ise iskeleden yolcuları alıp kalkış yapan yıllar önce çektiğim bir vapur fotoğrafı.

Ayın videosunu youtube’dan izleyip; kanalıma abone olabilirsiniz.

 

Ayın Filmi : Green Book

Ayın Kitabı : Hermann Hesse – Knulp 

Ayın Dizeleri : Ataol Behramoğlu -Bir Yolculuktu 

Bir yolculuktu bu ve yolun sonunda
Ulaşmak istediğim kendimdi
Yalnızlığımın parmak izlerini
Bırakarak geçtiğim yollara

İçimde gitmek mi kalmak mı duygusu
Tenin seslenirken tenime
Ve çekerken beni derinliklerine
Gözlerinin yeşil uçurumu

Yürürdüm aşarak bütün engelleri
Gökyüzü çıldırtan maviliğini
Ve yaz hüzünler biriktirirken

Yürüdüm ölümsüz, büyük bir sabaha
O çocuk düşü bir kez daha
Başlasın diye yeniden

Ayın Fotoğrafı : İskele 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir