Ayın Kelimesi : Yük

Eylül ayının kelimesi : Yük. Ayın filmi, ayın kelimesi, ayın dizeleri ve ayın fotoğrafının ayın kelimesiyle en çok bağdaştığı aylardan biri oldu bu ay. Okuduğum kitapta bir ayrılığı hayatında bir yük olarak taşıyan bir adam, izlediğim filmde oğlunun ölümünü ikiz kardeşinden gizlemeye çalışmanın yükü ve ayın fotoğrafında Galata köprüsünde ekmeği için yüklenmiş bir adamın fotoğrafı.

Ayın kelimesi yazılarını video şeklinde youtube’a yüklemeye başladıktan sonra bu kategorideki yazılar benim için daha da kıymetli bir hal almaya başladı. Filmden sahneleri kesmek, kitaptan seçtiğim kısımları ve dizeleri seslendirmek bunlara uygun fon müziği ayarlamak yorucu olmasından daha ziyade keyif veren bir çalışmaya döndü benim için. İzlediğim filmi bu ayın filmi olarak seçmeye karar verdiğimde ayın kelimesi olarak hangi kelimeyi seçeceğime henüz karar vermemiştim. Okuduğum kitaptaki karakterin yaşadıklarını da düşününce arkadaşlarının bir şey söylemeden aniden kendisini bırakıp gitmesini yıllar geçse de kabullenemeyen Tsukuru ile ikizinin öldüğünü kızının yaşama tutunabilmesi için gizleyen Lili’nin babasının yaşadıklarını düşününce tek bir kelimede birleşti ikisinin kelimesi : Yük. İkisi de omuzlarında taşıyamadıkları, bir kenara bırakıp da hayatlarına devam edemedikleri bir yükün altında eziliyordu. Fransız yapımı olan Benim İçin Üzülme filminde baba ikizinden haber alamadığı için derbeder olan kızını yaşama tutundurabilmenin çaresini arar. Haruki Marukami’nin Renksiz Tzukuru Tazaki’nin Hac Yılları kitabındaki Tzukuru ise yıllar geçse de anlamlandıramadığı arkadaşlarının kendisini terketmesi yüzünden eksik kalmışlığının dermanını arar. İkisi de yükün altında ezilmeye başlamıştır artık. Lili mektupları babasının göndermediğini anlar. Tzukuru ise hayatına girecek kadının bu yükü bırakmak için nedenini öğrenmelisin demesiyle daha fazla bu yükle devam edemeyeceğini anlar. Bu iki ortak yön sebebiyle ayın kelimesini yük olarak belirledim.

Yük olarak belirledikten sonra ayın fotoğrafı için düşünmeye başladım. Yıllar önce bir fotoğraf çekim gününde Galata Köprüsü üzerinde bir adam sırtında yük dolu sepetle kalabalığın içerisinden ilerlemeye çalışıyordu. Bu kareyi çekmiş ve beğenmiştim. Bazı kareler film, kitap ya da başka bir şeyin anlatabileceği şeylerden çok daha fazla şeyler de söyleyebiliyordu. Bu öyle karelerden biriydi benim için. Bu şekilde ayın fotoğrafını da belirledikten sonra temaya çok uygun bir Özdemir Asaf ile de ayın dizelerini de belirlemiş oldum. Filmi izlerken filmin müziğini oldukça beğenmiştim. Bu sebeple videonun sonuna da bu müziği ekledim. İzleyenler de sevecektir diye umuyorum. 🙂

 

Ayın Filmi : Je vais bien, ne t’en fais pas (Benim için Üzülme) : Fransız filmi bir ailenin ikiz kardeşlerden erkek olanın onları bırakıp gitmesini tatilden dönen ikiz kız kardeşine anlatmaya çalışmaları ile başlar. İki kardeş arasında ikiz olmalarının da etkisiyle oldukça sıkı bir ilişki vardır. Erkek kardeşinin gitmesini ve ona ulaşmamasına katlanamayan kız kardeş psikolojik sorunlar yaşar. Kendisi için oldukça zor bir dönem oldu. Hastaneye yatar, oradan kaçmaya çalışır ama başarılı olamaz. Bu sırada kardeşinden mektuplar gelmeye başlar. Bu arada Lili de iyileşmeye başlar. Bundan sonra söyleyeceklerim büyük spoiler olacağı için burada bırakıyorum. Babanın yüklendiği yükü filmin sonunda ya da paylaştığım videoda biraz anlayabilirsiniz.

Ayın Kitabı : Haruki Murakami – Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları : Beş arkadaştılar. Dördü Üniversite’yi aynı şehirde okumaya devam ederken Tsukuru farklı bir şehre gitmişti. İlk sene arkadaşlıkları devam etti. Ancak ikinci senenin yazında memleketine gelince arkadaşları kendilerinden kaçar olmuş; en sonunda da artık bizi arama demişlerdi. Ölüm yazı olmuştu onun için. Bir ölüyle beraber yaşıyor gibiydi. Hiç bir zaman defnemedi o ölüyü. Bir ömür yük olarak taşıdı onu. Ta ki kız arkadaşı sen de bir yük var diyip bunu atlatmalısını diyince. Artık öğrenmek istiyordu. Tsukuru’nun yükünden kurtulma yolculuğu’nu anlatıyor kitap. Kitapla ilgili notları ise kitapla ilgili yazıdan okuyabilirsiniz.

Ayın Dizeleri : Özdemir Asaf – Yük :

Bir öykü var, sakladığın,
Bir öykü var, ardında duran,
Bırak onu, uyansın.

Şimdi sen bir anı düğümü önünde
Duvarcana uzanıp duran,
Taşlanmış yükünle uyuyansın.

Ayın Fotoğrafı : Galata Köprüsü 

 

Ayın Videosunu youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir