Ayın Kelimesi: Hayal

Hayal kelimesi’nin Türk Dil Kurumu’ndaki anlamlarından bir tanesi “Canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey” olarak ifade ediliyor. Bu tanımlamaya daha sonra dönmek üzere bir de kelime kökenine baktığımızda arapçadan gelen kelimenin “gövdeden ayrılmış ruh” anlamına da geliyor. Gerçekleşmesi özlenen şey ile ifade edilen hayal, çoğu zaman sadece özlemek ve canlandırmakla kaldığımız isteklerimiz oluyor.  Ruhumuzla yaşıyoruz, canlandırıyoruz düşüncelerimizde ama canlandırdığımız yerde, ruhumuzda, çürüyüp ölüyor çoğu zaman.

Aylardı Ayın Kelimesi bölümünü boş geçiyor, yazamıyorum. Bu sürede izlediğim ve okuduklarımı düşündüğümde aşağıda sıraladığım kitap, film, dize ve resimleri bu ayın Kelimesi olarak Hayal‘i seçtim.

Hayal kurmanın bir güzelliği de istemek de bir sınır olmaması, güzellikleri istediğiniz şekilde canlandırabilirsiniz. İnsanın ufku kadar geniştir, hayal dünyası. Tıpkı ayın filmi olarak seçtiğin Düşler ülkesi’nin bir sahnesinde olduğu gibi insana farklı kapılar açar, hayal dünyası.

Ayın Kelimesi : Hayal

Ayın Kitabı :  Çavdar Tarlasında Çocuklar

Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı okuyanlar bilecektir. Kitaba ismini de veren kitabın en güzel bölümlerinden bir tanesi de bir hayali anlatır. “hep, büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta, yani-benden başka. Ve çılgın bir uçurumun başında durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken, ben bir yerden çıkıyor onları yakalıyorum. Bütün gün yalnızca bu işi yapıyorum. Ben, çavdar tarlasında, çocukları yakalayan biri olmak isterdim. Çılgın bir şey bu, biliyorum, ama ben yalnızca böyle biri olmak isterdim. Biliyorum bu çılgın bir şey. ”

Bu güzel hayal kahramanımızın saf bir hayalini, hayatındaki umudu anlatır.

Ayın Dizeleri :

” Sevdalı olmalı, hovarda olmalıyım

Sebatsız kuşlara benzer.

Bir Kayseri’de, İstanbul’da

Bir yıldılzlarda olmalıyım.”

Turgut Uyar -Rüzgâr

Ayın Filmi : Finding Neverlands  . Düşler Ülkesi – Varolmayan Ülke şeklinde türkçeye çevrilen 2004 yılı İngiltere yapımı filmde tiyatro yazarı olan kahramanımızın -Johnny Deep-   hayal dünyasında oluşturduğu son derece güzel Düşler Ülkesi’ni dul bir kadın rolündeki Kate Winslet ve çocuklarına oynatmasını konu edinir. Bu filmdeki en öncemli sahnelerden biri kahramanımızın eşiyle tartıştığı sahnede iki farklı kapıdan içeri girmeleri ve eşinin girdiği kapının karanlığa kendisinin girdiği kapının ise yemyeşil çok güzel bir dünyaya açılmasıdır. Tavsiye edilir.

Ayın Resmi : 

hayal

Ayın Tweeti :  “Uçabildiğini kimseye söyleme. Öyle bir inanmazlar ki, düşersin. Güray Süngü ” Tweeti görüntülemek için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir