Erlom Ahvlediani – Sivrisinek Şehirde

Sivrisinek Şehirde Gürcü yazar Erlom Ahvlediani’nin bilinç akışı tekniğiyle yazılmış konusu ve karakterleri ile dikkat çeken bir kitap. Katilini arayan bir sivrisineğin hikayesinin anlatıldığı bu kitapta kimi zaman cansız nesneler; kimi zaman karakterler kimi zaman da hikayeden bağımsız durumlar üzerinden sorgulayıcı ifadeler yer alıyor. Roman bazı kısımlarında varlığı sorgularken, bazı kısımlarda bir denemeye bazı kısımlarda ise şiirsel bir anlatıma dönüşebiliyor.  Bu haliyle de kitap bir çok edebi türü içinde barındırmış oluyor. Çimşerin hikayesini dinlerken bir anda bambaşka şeyleri okuyor olabiliyorsunuz. Ancak bu kitapı kopuk bir anlatım yapmıyor. Aksine hikaye ve karakterlerin benliğine dair tamamen bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

 

“Erzak almaya pazara gittim. Kelimeler, noktalama işaretleri, cümleler ve paragraflar satın aldım. Aşk, umursamazlık, tiksinme, hoşluk, acı satın aldım.”(s.17)

Detaylı anlatımı  için https://www.mevzuedebiyat.com/herkesin-hikayesi-sivrisinek-sehirde/

“bu dünyaya gelen her şey, bir nedenle geliyor, bir amacı var, bir şey için doğuyor.
bu amacı daha o doğmadan belirliyor ve sonra onu hayata bırakıyorlar.
sonra ise, dünyaya gelenler, hayata başlar başlamaz, ne için ve kimin için doğduklarını hatırlamıyorlar. en iyi şartlarda ne için doğduklarını unuttukları için acı çekiyorlar. veya daha kötü şartlarda, acı çekmedikleri gibi, hiçbir şey umurlarında da değil. hiçbir şey hatırlamıyorlar, umursamazlığa ve kasavetsizliğe de özgürlük diyorlar.
sonra orada, öte tarafta, hesap verme zamanı geldiğinde ve bu dünyaya geliş amacı hatırlatılıp hesap sorulduğunda, ağlayıp sızlıyorlar, ama iş işten geçmiş oluyor.
ben kendi çevremde, bu dünyaya niye geldiğini ve ne istediğini bilen biri olarak sadece mavi gözlü sivrisineği tanıyorum.”

Karakterler

  • Sivrisinek – Yaşadığı bataklığın kurutulması neticesinde hayatta kalan tek sivrisinektir. Katilini bulmak için yolculuğa başlayan, romanın ana karakteridir.
  • Grafoman Yazar – Hikayeyi aktaran yazardır.
  • Cimşer – Sivrisineğin muhtemel katili
  • Gia , Lia, Manana

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir