Kitap Köşem’de 2017

Kitapkosem.com alan adını 5 yılı aşkın bir süre önce 2012’nin bir kasım gününde almışım. Öncesinde kullanmış olduğum kitapkosem.wordpress blogu’nu çok kullanmasam da muhtemelen biraz daha derli toplu olsun diye bu alan adını almaya karar vermişimdir. Bu adresi almakta ki tek amacım okuduğum kitapların bir kısmında hoşuma giden, not edilesi kısımları not edeceğim bir defter gibi kullanmaktı. Halen de o sebeple kullanıyorum gerçi 🙂 Girizgah kısmını uzattım. Üstelik bu girizgah kısmın Kitap Köşem’de 2016 yazısını okuyanlar için bir tekrar olmuş oldu 🙂 2017’de istediğim kadar bloga yazı ekleyemeyesem de yine de geçen yıla göz atmak için biraz istatistikleri biraz da neler okuduğumu görmek için bu yazıyı yazmak istedim. Böylece Kitap Köşem’de yazılarının 2. sini yazarak bunu bir gelenek haline getirmiş oldum 🙂 Bu blogda ki en çok 🙂  kullandığım yazı bu olacak galiba. Şu andan itibaren istatistik ve rakamlardan biraz bahsederek ciddiyete doğru yol alıyorum.

2017 senesinde kitapkosem.com’a gelen ziyaretçi ve tıklanma sayısı beni şaşırtacak derecede artmış. Ve bunların bir çoğu yeni kullanıcı. İstatistikleri ve rakamların yanda yeterince anlaşılır olduğunu bir kenara koyarak daha çok okuduğum kitaplardan, dikkatimi çeken eserlerden bahsetmeye çalışacağım. Bu sene daha önce okumadığım yazarları daha fazla okudum. George Orwell, Hermenn Hesse, Alper Canıgüz gibi yazarların birden fazla kitabını okuyup Kafka gibi tüm eserlerini okumayı düşündüğüm yazarların da kitaplarını okumaya özen gösterdim.

Bu kitaplardan ismini hatırlayınca direkt çok beğendim dediğim eserlerin başında Alper Canıgüz’ün Cehennem Çiçeği eseri geliyor. Muhteşem bir mizah ve dil. Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider eseri de yalın konusu ve doğal akışının ardında çok güzel bir yolculuğu gözler önüne seriyor. Bu sene okuduğum yazarın Ben Bir Gürgen Dalıyım ve Bin Hüzünlü Haz da okunması, okuma damağımızda güzel tatlar bırakacak eserlerden.  Gölgesizler kitabı ise beyin kıvrımlarımız gibi karmaşık ve süper işleyen bir kitap. Okunmalı, sonrasında kendisinin de küçük bir rol aldığı film izlenmeli.

Rus edebiyatından eserler 2017’de de okunan kitaplar arasında yer almış. O kadar büyük yazarların kitapları okumakla da bitecek gibi değil zaten. Bir gün Rusya’ya gezmeye gidersem sebebi bu kitaplar olacak. Bu da böyle biline 🙂 Gogol’un Palto’su kitabındaki öyküler aklımdan çıkmayacak derecede tesir etmiş hafızama. Dostoyevski’nin Beyaz Geceler ve İnsancıklar’ı da 2017’yi güzelleştiren diğer kitaplar oldu. Bir Delinin Hatıra Defteri ve Genç Werther’in Anıları da bu sene okuduğum diğer eserler.

Son olarak iki Türk yazar ile kitap bahsini kapatalım. Güray Süngü ve Orhan Pamuk. Biri nobelli diğeri de benim nazarımda nobelli iki güzel yazar. Orhan Pamuk’un Kırmızı Saçlı Kadın her ne kadar eleştirilse de konusundan çok tekniği ile çok beğendiğim bir kitap oldu. Güray Süngü’nün Pencere’den eseri de yine o güzel Güray Süngü üslubu ve karakteri ile 2017’de okuduğum güzel eserler arasında yer aldı.

Geçen seneye göre daha çok fikir-düşünce kitabı okuduğum 2017’den yayınevi denilince aklıma gelen yayınevi ise Dedalus. Onu da anarak yazıya son verelim.

2018 güzel ve iyi kitaplarla dolu bir yıl olsun 🙂 (Son gülücük ve perde kapanır … )

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir