Kitap Köşem’de 2018

Kitapkosem.com alan adını alalı altı sene  olmuş.

Bu altı senelik süre boyunca her sene bir önceki seneye göre bu bloga daha fazla vakit ayrıyor; bu vakit ayırmamdan dolayı da büyük keyif ve mutluluk duyuyorum. Bir not defteri olarak açtığım kitapkosem.wordpress blogu daha sonra kitapkosem.com’a evrildi. Yazıların içeriği biraz daha genişledi. Sitenin teması değişti. Farklı kategoriler eklendi. Son olarak da hazırlamaktan büyük keyif aldığım -bir film, bir kitap, bir şiir ve bir fotoğraftan oluşan- ayın kelimesi yazılarını yazmaya başladım. 2018’de ise daha güzel bir şey oldu. Kitapkosem.com blogu vesilesiyle youtube kanalımı kullanmaya başladım. Ve ayın kelimesini ayın videosu olarak yayınlamaya başladım.  2018 Temmuz ayından itibaren her ay Seydi Alkan youtube kanalında bir video paylaşıyorum. 2018 yılında 6 video yayınlamışız 🙂 Hem video hem yazı olarak kitapkosem.com açısından bereketli bir sene oldu diyebilirim. Sadece biraz daha fazla kitap okumak isterdim ancak istediğim sayıda okuyamadım. Umarım 2019 da daha fazla kitap okuyabilirim. Bu girizgahtan sonra şimdi kitapkosem.com verilerine geçelim 🙂

2018 yılında kitapkosem.com da toplam 48 tane yazı yazılmış. Bunlardan 10 tanesi ayın kelimesi yazısı idi. Mart ayından itibaren düzenli olarak her ay bir kelime seçerek ayın kelimesi yazılarını oluşturdum. Kimi zaman kitap, kimi zaman film, kimi zaman ise bir dize ya da fotoğraftan esinlenerek ayın kelimesini buldum. Bu seneki ayın kelimeleri şunlar oldu : Bahar, Yağmur, Sarmaşık, Kusur, Güneş, Bahçe, Yük, Görmek, Oda ve son olarak Aralık ayının kelimesi de Keşfetmek idi. Temmuz ayından itibaren ise ayın kelimesi yazılarını video haline getirip youtube’da yayınlamaya başladım. Videoları youtube kanalımdan izleyebilirsiniz. 🙂

48 yazıdan geriye kalan 38 yazı ise yıl içerisinde okumuş olduğum kitaplar ile ilgili yazılardan oluşuyor.

Kitapkosem.com ‘da ilk defa şiir kategorisinde okuduğum iki şiir kitabıyla ilgili yazılar yazdım. Bu kitaplar Didem Madak – Grapon Kağıtları ve Atilla İlhan – Kimi Sevsen Sensin.  Fikir kategorisinde de yine iki kitap ile ilgili yazı yazdım: İdeallerin Yenilgisi ve Dünyamıza Bakış. En çok okumayı ise roman türünde yaptım.  Roman türünde okuyup hakkında yazdığım yirmi kitap ise şu şekilde :

Pandavapuram, Siddharta, Böyle Buyurdu Zerdüşt, Bülbülü Öldürürken, Kardeşimin Hikayesi, Öyle Güzel Bir Yer Ki, Sonsuzluğa Nokta, Mehmet’i sakatlayan Serçe Parmağı, Olağanüstü Bir Gece, Kaf Dağı Caddesi, Kış Bahçesi, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları, Aşk ve Öbür Cinler, Körlük, Tatlı Rüyalar, Oğullar ve Rencide Ruhlar, Cehennem Çiçeği, İnsanlığın Acayip Kısa Tarihi, Kitab-ül Hiyel, Altı Ay Bir Güz.

Öykü kategorisinde ise altı kitap ile ilgili yazı yazdım. Bunlar: Kediler Güzel Uyanır, Öyle miymiş?, Yeni Dünya, Mağara Arkadaşları, Güneş Yiyen Çingene, Besleme.

Dönüp baktığımda dikkatimi çeken bir şey Alper Canıgüz okumalarım ve hiç okumadığım yazarların kitaplarını okuyup onlarla tanışma isteğim. Alper Canıgüz’,ün ilk romanının bendeki etkisiyle hazır elimin altında varken de diğer kitaplarını da bitirmiştim.

 

2019’da daha verimli olacak okumalar dileğiyle 2018 yazısını bitirelim.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir