Yekta Kopan – Kediler Güzel Uyanır

Kediler Güzel Uyanır, Yekta Kopan’ın çoğu kısa ve farklı tekniklerle oluşturulmuş öykülerin yer aldığı bir kitap. Kitapla ilgili ilk dikkatimi çeken şey kitabın ismi oldu: Kediler Güzel Uyanır. Direkt bir karşılığını bulamasamda beynimde bir şeyler canlandırmayı başardığı kesin. İlk öyküleri bu güzel cümleyi arayarak geçiyor ve çok geçmeden kitabın ilk öykülerinden birinde karşılaşıyorum bu cümleyle. Yekta Kopan, televizyon programları ile bildiğim sonradan yazar yönünü öğrendiğim bir isim. Sanırım NTV’de kitap, sinema ile ilgili bir programdı. Keyifliydi. Yazar yönüyle tanışmam ise hatırladığım kadarıyla bundan üç yıl önce okuduğum İki Şiir Arasında kitabına dayanıyor.

Kediler Güzel Uyanır çoğu başlangıçtan itibaren olmak üzere kısa öykülerden oluşuyor. Kitabı okurken bu kısa öykülerden bir kaçına artık kendimi tutamayarak kötü öykü notu düştüm. Bazıları kitapta yer alması şaşırtıcı derecede kötüydü. Bazıları ise okunabilecek seviyede. Böyle devam edince kitabı yarıda bırakma düşüncesine kapıldım ama okumaya devam ettim. İyi ki devam etmişim. Sonrasında beğendiğim bir kaç öykü oldu. Farklı teknikler kullanması da hoşuma gitti. Ancak genel itibariyle iyi diyemeyeceğim bir kitap. Notlarımı kontrol ederken birden fazla öykünün yanına kötü yazdığımı görüyorum 🙂 Ama Piknik Havas, Bilgi Çağı  gibi bir kaç hikayeye de güzel hikaye notunu iliştirerek hakkını vermişim 🙂 Son olarak öykülerde ki bazı cümleler fazlasıyla romantize edilmiş ve itici geldi bana:  ” teninin bilgeliğini katarak yaptığın domatesli makarna, Gırtlağıma kaçmış bir harfle uyandım o sabah ”

 

” Her cellat önce kendisinin katilidir. ”

” Meğer her ayrılık cesur bir bedelmiş. ”

” Sevmek kendinden geçmektir.”

” Neden böyle bir şeye izin verdiniz, neden tanımadığınız birini evinize aldınız? Ya size bir zarar verseydi?” diyor öfkeli kadın, sesinin yükseldiğinin farkında olmadan. Konuşmanın başından beri ilk kez dikleşiyor yılların yazarı. Alnını kaldırıyor, sesi gırtlağına yerleşiyor. “Biri beni dinlesin istedim,” diyor. ”

Güzel

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir